Przepis na kuchnię – czyli jak wykończyć ścianę nad blatem

Data dodania: 30.05.2016


Urządzanie domu zaczyna się najczęściej od dość ogólnej koncepcji architektonicznej i ustalenia jak ostatecznie ma wyglądać długo wyczekiwany nowoczesny dom. Od dużych problemów takich jak kolory ścian, wybór mebli i wyposażenia stopniowo przechodzi się do mniejszych, wydawałoby się, łatwiejszych do rozwiązania dylematów. Takim tematem może być adaptacja ściany przy blacie roboczym w kuchni. Jak sprawić, żeby wyglądała niebanalnie i inspirowała do eksperymentów kuchennych?

Płytki ceramiczne

Zastosowanie płytek ceramicznych to bez wątpienia najbardziej popularne rozwiązanie, spotykane w zdecydowanej większości polskich kuchni. Nie ma się czemu dziwić – tego rodzaju płytki są dostępne w niezliczonej ilości kolorów, wzorów i tekstur, dzięki czemu nie ma ograniczeń jeśli chodzi o dostosowanie ich do ogólnej koncepcji architektonicznej i aranżacji wnętrza. Ale nie tylko za sprawą uniwersalnego wzornictwa płytki ceramiczne są tak chętnie spotykane nad kuchennym blatem roboczym. Takie płytki są też łatwe do utrzymania w czystości, nie sprawiają problemów w kontakcie z wodą czy wilgocią, szczególnie jeśli wybór padnie na płytki o gładkiej powierzchni.

Płytki klinkierowe

Jeśli nie ceramiczne, można sięgnąć po płytki ceglane lub wykonane z klinkieru. Ich montaż nie różni się zbytnio od ceramicznych, ale różnice widać już przy pierwszej konieczności zmierzenia się ze zgromadzonymi zanieczyszczeniami. Cegły i klinkier charakteryzują się bowiem porowatą powierzchnią, która dodatkowo może chłonąć unoszącą się w kuchni wilgoć. Dlatego niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie takiej ściany przed przystąpieniem do gotowania. Jeśli zadbamy o impregnację klinkieru można cieszyć się naprawdę stylową, nieco surową, ale na pewno oryginalną ścianą, której nie powstydzi się żaden nowoczesny dom.

Farba

Pomalowanie ściany nad kuchennym blatem farbą będzie na pewną jedną z najtańszych możliwości wykończenia tego miejsca. Oczywiście absolutnie obowiązkowo trzeba wtedy sięgnąć po specjalną farbę przeznaczoną do wykorzystania właśnie w kuchni lub łazience. Dzięki temu ściana będzie bardziej odporna na wilgoć i zmywanie. Zwykła farba oznacza też mniej problemów, jeśli zdecydujemy się na montaż relingów czy podobnych akcesoriów wieszanych na ścianę.

Szkło

O ile wcześniejsze propozycje można właściwie bez obaw zastosować w większości domów, niezależnie od ogólnie przyjętej aranżacji wnętrz, o tyle szkło nad kuchennym blatem raczej nie nadaje się do klasycznych czy rustykalnych kuchni. Dużo lepiej zastosować je w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy innej współczesnej estetyce. Do wyboru mamy między innymi szkło laminowane VSG czy hartowane ESG. Zaletą szklanej ściany jest przede wszystkim dość łatwe czyszczenie powierzchni oraz możliwość wymiany wzoru grafiki umieszczonej za szkłem, o ile się na taką zdecydujemy.

Jak zawsze, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej poradzić się architekta lub specjalistów z nowoczesnego studia projektowego, np. Studio AG, którzy doradzą i zajmą się opracowaniem projektu architektonicznego.