Wnętrze jak z nowojorskiego loftu

Data dodania: 30.05.2016


Nowy Jork jest symbolem światowej mody, architektury i designu, dlatego nie powinno dziwić, że właśnie stąd napływa wiele inspiracji i pomysłów na wystrój wnętrz domów. Od artystów projektowania przestrzeni i koncepcji urbanistycznych, aż po architektów domów i budynków mieszkaniowych.

Krótka historia loftu

Początków całej koncepcji architektonicznej, jaką nazywamy dzisiaj styl inspirowany loftem należy szukać jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. To w nowojorskiej dzielnicy SoHo, na Manhattanie, gdzie znajdowało się mnóstwo opustoszałych budynków, bardzo przestronnych, które zwykle były pozostałościami po działających tam wcześniej magazynach i budowanych fabrykach. W latach 60. i 70. do dzielnicy SoHo zaczęli wracać mieszkańcy, głównie z kręgów artystycznych i bohemy Nowego Jorku, osiedlając się właśnie w loftach. 20 lat później dzielnica ta całkowicie zmieniła swój charakter, prowadząc do tego, że lofty na Manhattanie stały się jednymi z najdroższych i najbardziej prestiżowych miejsc do zamieszkania na mapie całego Nowego Jorku.

Lofty w Polsce

Nowocześni architekci, np. Studio AG, wskazują, że można wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje loftu – hard i soft. Hard lofty to mieszkania zaadaptowane w autentycznie pofabrycznych kompleksach przemysłowych, natomiast loft w wersji soft to przestrzeń nawiązująca do koncepcji architektonicznej faktycznych budynków poprzemysłowych (projekty fabryk studio AG). Hard lofty charakteryzują się zachowaniem wszystkich elementów konstrukcyjnych budynku przemysłowego, który uległ adaptacji, podczas gdy wnętrza soft loftów są jedynie stylizowane, aby wyglądać jak klasyczne lofty z SoHo.

Wystrój wnętrza inspirowany nowojorskim poddaszem

Jaka aranżacja wnętrza najlepiej odda charakter klasycznego loftu? Na pewno trzeba dążyć do takiego urządzenia przestrzeni, żeby zachować kluczową cechę loftu, czyli surowy, fabryczny charakter. Znakiem rozpoznawczym wnętrz typu loft jest na pewno ceglana ściana, dla której alternatywą może być beton lub tynk strukturalny. Nawiązaniem do przemysłowego charakteru wnętrza będą wyeksponowane elementy budowlane, takie jak drewniane belki, rury czy grzejniki.

Generalnie należy wybierać proste, nieozdobne formy, wykonane z takich materiałów jak metal, drewno czy szkło, czyli wszystko to, co mogłoby zostać wyprodukowane w jednej z klasycznych hal fabrycznych. Przeważające kolory to neutralne odcienie, takie jak biel, szarość, beże, przełamane jedynie elementami czerwonej cegły czy brązowego drewna. Żeby mimo tak surowego wystroju wnętrze miało przytulny, domowy charakter, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Aby osiągnąć najlepszy efekt warto sięgnąć po kilka źródeł światła, głównie lampy stojące, przypominająca statyw fotograficzny lub wiszące lampy wykonane z metalu lub szkła.


Urządzasz wnętrze inspirowane loftem? Wybierz odpowiednie schody – czytaj na: wycena-schodow.pl

Apartamenty sprzedaż Kołobrzeg