Powiew morskiej bryzy we wnętrzu, czyli styl marynistyczny

Data dodania: 30.05.2016


Świeże morskie powietrze, szum fal, bezkresny horyzont… to wszystko najczęściej kojarzy się nam z beztroskimi momentami wypoczynku, wakacji i lata. Ale motyw marynistyczny, czyli nawiązujący do tematyki morskiej to doskonały pomysł na aranżację wnętrza nie tylko na sezon wakacyjny, ale na stałe. W ten sposób można przenieść klimat słonecznej mariny wprost do swojego nowoczesnego domu.

O tym, że stylistyka odnosząca się do nadmorskich klimatów nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wzory i kolorystyka marynarska podbija serca nie tylko architektów wnętrz, ale również kreatorów mody. Dzisiaj wszelkie inspiracje morzem są niezwykle popularne tak samo na wybiegach mody, jak w aranżacji wnętrz.

Flagowe kolory stylu marynistycznego to oczywiście biel, granat i czerwień. Uzupełnieniem takich, dość zdecydowanych kolorów mogą być odcienie nawiązujące do krajobrazu morskiego, a więc beże, kojarzące się z piaskiem czy wypłowiała zieleń, która przypomina nadmorską roślinność. Ważne, aby sprawiały wrażenie wyblakłych od słońca i nie przytłaczały podstawowych kolorów. Absolutną klasyką jest także wzór marynarskich pasów, najczęściej w konfiguracji kolorystycznej łączącej barwy: białą i granatową lub białą i czerwoną.

Przy wyborze mebli najbardziej oczywistym i bezpiecznym rozwiązaniem wydają się być drewniane meble pokryte białą farbą lub wykonane z poszarzałych, bielonych gatunków drzew. Ciekawym elementem, który w aranżacji wnętrz w stylu marynistycznym sprawdzi się naprawdę doskonale jest wykorzystanie skrzyni, niczym wydobytej z głębi oceanu lub pirackiego statku.

Styl marynistyczny to także doskonałe pole do popisu, jeśli chodzi o dobór oryginalnych akcesoriów i elementów wykończenia. Przykładem może być okno w rzadko spotykanej, okrągłej formie, niczym z kajuty morskiego statku. Inne akcenty, które nadadzą wnętrzu prawdziwie marynistycznego charakteru to przede wszystkim motyw kotwicy, który może się znaleźć na przykład na ścianie, jako obraz lub dekoracja czy rybacka sieć. Na półkach zamiast tradycyjnych wazonów można pokusić się o postawienie szklanych butelek, dokładnie takich, w jakich przesyłano listy na morzu. W klimacie morskim pozostają także różnego rodzaju akcesoria o marynistycznych wzorach – muszlach, statkach, kołach ratunkowych, latarniach morskich czy węzłach i linach.

Przy aranżacji wnętrz warto współpracować z tym samym studiem projektowym (Szczecin), które opracowało całą koncepcję architektoniczną dla naszego domu. Dzięki temu architekt będzie już znał potrzeby swojego klienta, co sprawi, że współpraca będzie przyjemna i zaowocuje sukcesem.

Winter Polska

Inwestuj w Kołobrzegu

Domy sprzedaż Kołobrzeg