Projekt domu – z piwnicą, z garażem?

Data dodania: 17.02.2017


Projektując swój wymarzony dom każdy z nas ma określoną wizję tego, co ma się w nim znaleźć. Ale oprócz idealnego wnętrza, warto też pomyśleć o pozostałych elementach, które wiążą się z budową domu, a które muszą być zawarte w planach inwestycji. Wybierając projekt domu można zdecydować się między innymi na dodatkowy garaż czy praktyczną piwnicę.

Dom z piwnicą czy bez?

Kiedyś podpiwniczenie budynku było standardowym rozwiązaniem, bo właśnie w piwnicy znajdowały się kotły grzewcze. Obecnie z uwagi na ogólnie dostępne, nowoczesne materiały budowlane piwnica jest często po prostu zbędna, ponieważ tworzą one na tyle wytrzymałą warstwę, że bez problemu izolują pomieszczenia mieszkalne od podłoża.

Wobec tego najczęściej bardziej opłacalnym wyborem jest projekt domu bez podpiwniczenia. Kotły grzewcze nie wymagają zbyt dużej powierzchni, więc można je umieścić w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym zlokalizowanym na parterze budynku. Dzięki temu znacznie ograniczamy koszty budowy domu, unikając inwestycji w materiały i nakłady pracy podwykonawców.

A kiedy opłaca się wybrać projekt domu z piwnicą? Na przykład w przypadku działki budowlanej położonej na terenie spadkowym. Innym argumentem za budową domu z podpiwniczeniem jest niewielka powierzchnia użytkowa domu – wtedy piwnica może stanowić dodatkowe miejsce, na przykład jako pomieszczenie gospodarcze.

Polecamy usługi projektowe: Studio AG

Garaż w bryle czy wolno stojący

Kolejnym dylematem może być wybór przydomowego garażu. W projektach katalogowych istnieje wiele wariantów domów z garażem wpisanym w bryłę budynku lub jako wolno stojący obiekt – które z tych rozwiązań jest bardziej korzystne?

Jeśli chodzi o projekt domu z garażem wpisanym w budynek na pewno do jego największych zalet można zaliczyć oszczędność powierzchni na działce budowlanej. Tę opcję docenią także mieszkańcy, którzy cenią sobie wygodę – przejście z domu do garażu nie wymaga wychodzenia na zewnątrz. Jednak trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji oddzielającej garaż od przestrzeni mieszkalnej.

Mieszkania w Kołobrzegu

Z kolei garaż jako odrębny budynek wymaga nieco większej działki pod zabudowę, ale jako wolnostojący obiekt nie zabiera powierzchni użytkowej domu. Jeśli wybudujemy go w odpowiedniej odległości od budynku lokatorzy nie będą narażeni na specyficzne hałasy i zanieczyszczenia, jakie emituje samochód. Ale trzeba się liczyć z tym, że garaż wolno stojący niesie ze sobą wyższe koszty, między innymi z uwagi na konieczność zakupu projektu i uzyskania pozwolenia, jeśli jego powierzchnia przekracza 35 m2.

Apartamenty nad morzem

Nowe budownictwo Kołobrzeg

Szukasz pracowni projektowej? Zobacz ofertę: architekt Warszawa

Inwestycje budowlane Kołobrzeg