Inspiracje z fabryki, czyli styl industrialny

Data dodania: 30.05.2016


Można przypuszczać, że twórcy projektów hal produkcyjnych i specjaliści odpowiedzialni za budowę fabryk nie spodziewali się, że ich praca będzie w przyszłości inspirować architektów wnętrz i dekoratorów domów czy przestrzeni publicznych. Tymczasem we współczesnej architekturze mieszkaniowej coraz częściej widać oddziaływanie surowych projektów budynków przemysłowych, które zdobywa popularność u rosnącej grupy odbiorców.

Hale magazynowe i fabryki to przestrzenie, które były i są projektowane z myślą o jak największej praktyczności, ergonomii w codziennej eksploatacji oraz efektywnym wykorzystaniu przestrzeni. Na próżno szukać w nich elementów ozdobnych, które nie niosłyby ze sobą konkretnej funkcjonalności. Wszystko powinno mieć swoją rolę, a jeśli takowej nie ma, należy dojść do wniosku, że ten element po prostu zajmuje cenną przestrzeń.

G2 TEAM

To właśnie te cechy muszą przyświecać architektowi (sprawdź: Studio AG) przy aranżacji wnętrz w stylu industrialnym. Samo pojęcie industrializacji oznacza proces uprzemysłowienia, natomiast w architekturze i budownictwie odnosi się po prostu do inspiracji projektami fabryk i hal produkcyjnych. Kompozycje aranżacji wnętrz, które w największym stopniu czerpią z wyglądu przestrzeni fabrycznych to właśnie styl industrialny, ale również urządzanie wnętrza w stylu loft.

Paleta kolorów

Planując realizację koncepcji architektonicznej, która odwołuje się do projektów budynków przemysłowych należy pamiętać o wyborze odpowiednich kolorów. Najlepiej sprawdzą się tutaj równie surowe odcienie, które można spotkać we wnętrzach prawdziwych obiektów produkcyjnych, czyli cała paleta barw nawiązująca do bieli, szarości, beżów czy jasnych brązów. Takie neutralne, chłodne kolory można przełamać bardziej odważnych, zdecydowanych kolorów, jak często spotykana na ścianie czerwona cegła czy metaliczne odcienie, z których wykonane są elementy dekoracyjne.

Odpowiednie materiały

Projektując wnętrze w stylu industrialnym właściciel domu czy architekt ma naprawdę spore pole do popisu. Niecodzienny charakter wnętrza pozwala na korzystanie z tak oryginalnych materiałów wykończeniowych jak beton, cegła, metal czy szkło. Ceglana ściana wydaje się być znakiem rozpoznawczym tego typu aranżacji, ale ciekawą alternatywą jest ściana pokryta betonem architektonicznym – oba te rozwiązania nadają nowoczesnego charakteru i znakomicie współgrają z resztą przestrzeni.

Oryginalne akcenty

Ogólnie w aranżacji wnętrz w stylu industrialnym powinny królować proste, surowe formy. Jednak warto uzupełnić je o oryginalne, ascetyczne akcesoria dekoracyjne. Podstawą wydają się tu być przede wszystkim metalowe lampy, które stworzą odpowiedni, domowy klimat. Na ścianach powinny zawisnąć ciekawe grafiki lub czarno-białe obrazy, a towarzyszyć im mogą lustra w ozdobnych ramach, które będą przełamywać minimalistyczny charakter innych dodatków.


Styl industrialny w domu? Dobierz odpowiednie schody – przeczytaj więcej na: producent-schodow.pl