3 pomysły na oryginalne wykończenie ściany

Data dodania: 30.05.2016


Nie bez powodu mówi się, że mieszkamy w czterech ścianach, bo to właśnie ściany, które ograniczają powierzchnie domu i otaczają go sprawiają, że dom staje się bezpieczną oazą. Dobra koncepcja architektoniczna powinna zakładać nie tylko odpowiednie rozmieszczenie ścian i podział pomieszczeń, ale także ciekawą aranżację wnętrz. Niebanalne ściany potrafią odmienić każdą przestrzeń i stanowić najlepszą bazę do dalszych eksperymentów i projektów architektonicznych.  

  1. Surowa cegła

Po okresie niezwykłej popularności betonu i tynku na ścianie, wszystko wskazuje na to, że szykuje się wielki powrót cegły. Klasyczna, surowa, zaskakująco dobrze adaptująca się w różnego rodzaju przestrzeni. Najczęściej można ją spotkać w aranżacji wnętrz w stylu industrialnym, skąd tak naprawdę się wywodzi. Co ciekawe, kompozycje pomieszczeni w estetyce fabrycznej, przypominającej klasyczny nowojorski loft również są ostatnio coraz bardziej popularne w Polsce. Ceglane ściany będą się najlepiej prezentować w towarzystwie neutralnych kolorów, które dodatkowo wyeksponują oryginalny wygląd tego materiału.

  1. Ciepłe drewno

Powszechnie znane i spotykane jest zastosowanie elementów drewnianych na podłogach, ale drewno na ścianie nie jest niczym nowym. Tak naprawdę trend ten powraca obecnie po kilku latach niesławy, kiedy drewniane panele ścienne były kojarzone ze staromodnym wystrojem. Dzisiaj drewniane panele ścienne coraz częściej wykorzystuje się w nowoczesnych domach, niemalże bez ograniczeń jeśli chodzi o zastosowany styl aranżacji wnętrz. Poza tym drewno ma to do siebie, że doskonale nadaje wnętrzu przytulnego charakteru, przestrzeń od razu wydaje się być naprawdę domowa i ciepła. W ofercie sklepów można znaleźć między innymi panele ścienne wykonane z drewna, forniru czy płyt MDF.

  1. Ściana 3D

Jeszcze niedawno największą nowością w kwestii aranżacji wnętrz były farby strukturalne czy tynki dekoracyjne, które tworzyły na ścianie ciekawą teksturę. Obecnie można pójść o krok dalej i stworzyć prawdziwie trójwymiarowy efekt w swoim domu. Z pomocą przyjdą panele ścienne 3D – z ich pomocą można kreować dowolne kompozycje, w rozmaitych kształtach i kolorach. Oferta producentów pozwala na realizowanie nawet najbardziej odważnych koncepcji architektonicznych, których nie powstydziłby się najlepszy architekt.

Jak widać nie każda ściana jest skazana na banalne potraktowanie zwykłą farbą – jeśli ktoś chciałby sięgnąć po tego typu oryginalne rozwiązania, warto sięgnąć po radę doświadczonego architekta lub nowoczesnego studia projektowego (np. Studio AG), gdzie specjaliści w odpowiedni sposób zajmą się aranżacją wnętrz.